marți, martie 19, 2024

Pentru sesizări și informații

0763 629 634

contact@foto-reporter.ro

România, șase medalii la regata de Cupă Mondială de la Lucerna – Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş au câștigat aurul

Mai multe articole

Sportivii români au obţinut şase medalii la regata de Cupă Mondială de canotaj de la Lucerna, Elveția. Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş, campioane olimpice la Tokyo 2020, au câștigat aurul în proba de dublu vâsle, scrie hotnews.ro.

Rezultatele obținute de sportivii români la regata de Cupă Mondială de canotaj de la Lucerna

Aurul a fost câştigat de campioanele olimpice din barca de dublu vâsle – Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş.

Argintul a fost cucerit de barca de dublu rame feminin (W2-) – Denisa Tîlvescu, Ioana Vrînceanu dar şi de echipajul de patru rame feminin (W4-) – Amalia Bereş, Magdalena Rusu, Iuliana Buhuş, Mădălina Bereş.

Bronz pentru echipajul de patru rame masculin (M4-) – Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Ştefan Berariu, Florin Lehaci dar şi pentru cel de patru vâsle masculin (M4x) – Mihai Chiruţă, Ciprian Tudosă, Ioan Prundeanu, Marian Enache.

Barca de 8+1 a fetelor a terminat şi ea pe locul trei, fetele au luat bronz – Ştefania Petreanu, Denisa Tîlvescu, Cristina Popescu, Roxana Anghel, Adriana Ailincăi, Elena Logofătu, Ioana Vrînceanu, Ioana Moroşan şi Geanina Beleagă.

Barca de 8+1 masculin (M8+) – Adrian Munteanu, Florin Lehaci, Ştefan Berariu, Sergiu bejan, Marius Cozmiuc, Mugurel Semciuc, Florin Arteni, Cosmin Macovei şi Mihăiţă Ţigănescu – a încheiat cursa pe locul 4.

La patru vâsle feminin (W4x), Emanuela Ciotău, Cristina Drugă, Ionela Cozmiuc şi Patricia Cireş au terminat competiţia pe locul 5.

La dublu rame masculin (M2-) – Marius Cozmiuc, Sergiu Bejan – au ocupat locul 7.

La dublu vâsle masculin (M2x) – Florin Horodiştenu, Adrian Cornea – au terminat pe locul 13, conform Comitetului Olimpic și Sportiv Român.